© Copyright 2019 Mobirise - All Rights Reserved

Sajtóközlemények,
 és -megjelenések

  • 2018. szeptember 1-én elindult az NKFIH által támogatott Magyar-indiai ipari kutatás-fejlesztési együttműködési pályázat (TÉT_17_IN). A ThermoReharob névre keresztelt projekt célja a stroke rehabilitációt támogató multimodális diagnosztikai és robotos rehabilitációs rendszer amelyben a diagnosztikai oldalon a képalkotó, az adatelemző, a gépi tanuló kompetenciákat az indiai fél, a stroke rehabilitációs, a gépészeti és mechatronikai tervező és szimulációs, valamint a hajtás-, szenzor, és nyílt forráskódú vezérlőrendszer fejlesztési kapacitásokat a magyar fél bocsátja rendelkezésre.
    A projektben a két ország részéről egy végfelhasználó, két non-profit kutatóintézmény, és egy tudásintenzív fejlesztő-gyártó vállalkozás vesz részt. A profilok ilyen nagymértékű egymást kiegészítő jellege igen kis kockázatúvá teszi, hogy a célul kitűzött egészségügyi műszaki probléma követelményrendszerét nem kielégítően értjük meg, hogy javasolt műszaki megoldás nélkülözi a gazdasági megfontolásokat, hogy az elkészült prototípus validációja részleges lesz. Éppen ellenkezőleg, az indiai-magyar együttműködés termeti meg azt a multidiszciplináris beágyazódást, amely termográfiai diagnosztikai módszer alkalmazásával növelheti a felső végtagi robottal segített rehabilitáció hatékonyságát.
  • Sikeresen zárult a bilaterális indiai-magyar „IKT alapú eszközök felső végtagi robottal segített rehabilitáció hatékonyságának felmérésére és javítására termográfiai diagnosztikai módszer alkalmazásával” megnevezésű TÉT-IN projekt.
    A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott kutatás-fejlesztési tevékenység a 2017-2.3.7-TÉT-IN-2017-00048 azonosító számú projekt keretében, az Országos Mozgásszervi Intézet (korábban: Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet) által vezetett konzorcium kivitelezésében az alábbi résztvevőkkel ill. az ott feltüntetett vissza nem térítendő támogatás felhasználásával valósult meg:
      • Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet, 15 000 000 Ft
      • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, 25 000 000 Ft
      • DARPAMotion Kft., 29 904 000 Ft
    A 2018-ban indult, eredetileg három évre tervezett projekt végrehajtását több külső körülmény (COVID-19, chiphiány, MDR bevezetése) nehezítette, de két év hosszabbítással, a projekt záró mérföldkövére sikerült áttörést elérni a robotasszisztált mozgásrehabilitációs rendszer prototípusának előállításával, melyet klinikai igénnyel laboratóriumban teszteltünk. A REHAROB mozgásrehabilitációs robot fejlesztését az a célkitűzés vezérelte, hogy felépítésében áttörő újításokat mutasson az ismert piaci vagy kutatási versenytársaihoz képest. A célkitűzést maradéktalanul sikerült megvalósítani, ugyanis nem ismert olyan felső végtagi mozgásrehabilitációs robot, ami 1) teljes felső végtagot holisztikusan tornáztatja, azaz az összes anatómiai ízületet egyszerre mozgatja, 2) a neuromotoros újratanulást valós tárgy megfogásával és mozgatásával mindennapi tevékenység gyakoroltatásával végzi, 3) ipari kollaboratív robotokból építi a rendszert. A működőképes prototípus a részvételi fejlesztés során az elvárásoknak megfelelt. A projekt fontos melléktermékének tekinthető a felső végtagi rehabilitációs robotok biztonsági teszteléséhez használható műszerezett integrált műkar és műkéz, mely a felső végtagi rehabilitációs robotok biztonságosságát tesztelő laboratóriumok szabvány felszerelését képezheti. 

Made with Mobirise